ARB Air Locker


Pneumatyczne blokady ARB są chyba klasą samą w sobie. Dostępne są do wielu pojazdów terenowych, a rozwiązanie to sprawdzone jest w tysiącach samochodów na całym świecie.

Blokada ARB jest tzw. 100-procentwą blokadą dyferencjału mostu napędowego, załączaną poprzez podanie do dyferencjału porcji sprężonego powietrza. Powoduje to przemieszczenie przesuwki, która całkowicie blokuje mechanizm różnicowy. Blokada ARB przed załączeniem zachowuje się jak klasyczny mechanizm różnicowy i dzięki temu nie zmienia się charakterystyka prowadzenia samochodu po twardych nawierzchniach. Z tego powodu blokady ARB doskonale nadają się do pojazdów użytkowanych na codzień, głównie na drogach asfaltowych.

Blokady ARB są dostępne do wielu marek samochodów (m.in. Jeep, Suzuki, Land Rover, Toyota) i mogą być montowane zarówno w tylnych, jak i w przednich dyferencjałach.

Montaż blokady ARB wymaga całkowitego rozmontowania dyferencjału. Głównym elementem zestawu blokady ARB jest zamiennik fabrycznego kosza satelitów zawierający całkowicie zmieniony mechanizm różnicowy, z możliwością jego pneumatycznego blokowania. W zestawie znajduje się także elektrozawór do kompresora oraz wodoodporny, podświetlany przycisk do montażu w kabinie, z pomocą którego wyzwalamy porcję powietrza do załączenia blokady. W komplecie z blokadą są oczywiście wszelkie inne potrzebne elementy oraz dokładna instrukcja montażu.

Do załączania blokady ARB wykorzystywane jest sprężone powietrze. Preferowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie kompresora ARB, który fabrycznie wyposażony jest w elektrozawory pozwalające na załączenie blokady (podanie porcji powietrza do blokady) i utrzymanie stałego, optymalnego ciśnienia w zbiorniku wyrównawczym. Ciśnienie to nie może być zbyt małe (blokada nie załączy się, lub załączy się niedostatecznie mocno), ale także nie nazbyt wysokie (może to spowodować uszkodzenie wewnętrznych silikonowych uszczelnień blokady), więc kompresor inny niż fabryczny musi być użyty z rozwagą.
 

Napięcie zasilania 12V, lub 24V
Maksymalny prąd zasilania 12V/24V pod obciążeniem 18A/12A
Wydajność przy 0 KPa 33L/min
Wydajność przy 200 KPa (29PSI) 26,4L/min
Waga 4,3kg
Wymiary (Wys/Dł/Szer) 176/170/90mm
Wbudowany bezpiecznik TAK
Zbiornik powietrza TAK
Wyłącznik ciśnieniowy TAK
Filtr powietrza TAK
Wbudowany manometr Nie
Gwarancja 2 lata
Wyjście do pompowania kół OPCJA

Opcjonalnie do kompresora ARB można zainstalować zestaw do pompownia kół, przydatny w terenie podczas pracy z ciśnieniami w oponach.


Detroit Locker


Blokady Detroit to sprawdzone na całym świecie produkty do samochodów marki Jeep.

Detroit Locker to najpowszechniej używana 100-procentowa automatyczna blokada dyferencjału w samochodach Jeep. Jest to blokada reagująca na zmianę prędkości jednego z kół (półosi) danej osi. Wykonana jest w postaci dwóch sprzęgieł kłowych, które mogą się w określonych przypadkach rozłączać tak, aby skompensować dłuższą drogę jednego z kół w zakręcie na drodze twardej (zasada zgodna z pracą otwartego dyferencjału). W czasie jazdy na wprost, oba sprzęgła blokady są zblokowane. Rozblokowywanie sprzęgła dla zewnętrznego koła w zakręcie odbywa się skokowo, gdy jednym tempem i płynnie wchodzimy w zakręt. Słychać wtedy charakterystyczne klikanie blokady, związane przesuwaniem się elementów sprzęgła kłowego względem siebie. W terenie blokada pozostaje niemal zawsze zablokowana, gdyż jest w stanie automatycznie wykrywać nagłe uślizgi kół związane z utratą trakcji na luźnej nawierzchni.

Blokada Detroit Locker jest kompletnym zamiennikiem fabrycznego kosza satelitów (tzw. heavy duty). Dostępne są modele dla mostów Jeep CJ i Wrangler na tylną i przednią oś. Detroit Locker jest przy tym nieco tańszą alternatywą dla blokad ARB. W prawidłowo zamontowanej blokadzie Detroit Locker nie ma elementów, które w czasie użytkowania zużywają się i podlegają okresowej wymianie. Nie są także wymagane żadne specjalne oleje, lub ich uszlachetniacze. Przed zakupem blokady Detroit Locker warto rozważyć także wzmocnienie fabrycznych półosi, przełożeń i innych elementów układu napędowego.


Detroit Truetrac


Blokada Truetrac jest propozycją dla tych, którzy nie potrzebują maksimum trakcji w swoim Jeep'ie. lub nie dokonali jeszcze wzmocnień napędów i blokada 100-procentowa mogłaby powodować ich uszkodzenia. Blokada Truetrac jest tzw. mechanizmem Torsena, który reaguje na różnicę przenoszonego momentu. Dzięki zestawowi przełożeń ślimakowych zamiest klasycznych satelitek i kół koronowych, możliwe jest przekazanie części momentu obrotowego na koło, które w danym momencie ma lepszy kontakt z podłożem, lub lepszą trakcję. Blokada Truetrac jest w pełni automatyczna, nie wymaga specjalnego oleju, ani dodatków do oleju przekładniowego. Nie posiada też żadnych elementów, które w czasie użytkowania zużywają się i podlegają okresowej wymianie.


LockRight


Blokady LockRight są również automatycznymi, 100-procentowymi blokadami dyferencjałów. Z uwagi na najniższy koszt w porównaniu z konkurencyjnymi produktami oraz doskonałą trwałością, znajdują zastosowanie w wielu pojazdach używanych w poważnym terenie. Blokady LockRight dostępne są do niemal wszystkich popularnych marek samochodów, ale najczęściej wybierane są przez użytkowników Suzuki SJ 413/Samurai.

Blokada Lockright zakłada wykorzystanie oryginalnego kosza satelitów, dzięki czemu jest tańsza w produkcji i w zakupie. Uwaga - w Suzuki wymagane jest, aby kosz satelitów posiadał dwa sworznie (na zdjęciu kosz Jeep z jednym sworzniem)!


Zobacz także:

O blokadach w Suzuki możesz poczytać tutaj: http://suzuki4x4.prv.pl/locker.htmrun4x4fun@interia.pl


run4x4fun wyciagarki wyciągarki liny plastikowe liny syntetyczne winchline superline 4x4 off-road czesci z USA, cześci z USA

ostatnia modyfikacja 06.11.2006